קטגוריות
מוסיקה

היצירה המוסיקלית "אבק יהלומים" תבוצע בקונצרט של אנסמבל המאה ה-21

במסגרת העונה החדשה, הקונצרט השלישי של אנסמבל המאה ה-21 שיתקיים באמצע חודש פברואר 2018 במוזיאון ת"א לאומנות ובמרכז משכנות שאננים בירושלים, יציג ביצוע של היצירה "אבק יהלומים"של המלחין היפני דאי פג'יקורה. אילו עוד יצירות יבוצעו בקונצרט? בכתבה הבאה.

הקונצרט השלישי של אנסמבל המאה ה-21 הוא מסע מוסיקלי בין הצבעים והמצלולים החדשים ברפרטואר המוסיקה הקלאסית העכשווית. בניצוחו של ליאו וורינסקי הצרפתי, יבוצעו בקונצרט שתי יצירות חדשות: "אבק יהלומים" של המלחין המוערך דאי פוג'יקורה ויצירה של חיה צ'רנובין. כמו כן, לראשונה בישראל, יבצע האנסמבל את SPIRI של פרנקו דונטוני האיטלקי ויצירה נוספת של המלחין האמריקאי אליוט קארטר.

אנסמבל המאה ה-21 יקיים את הקונצרט השלישי לעונה "אבק יהלומים", בניצוחו של ליאו וורינסקי מצרפת. הקונצרט יתקיים ב 17 בפברואר במוזיאון תל אביב לאמנות, וב 18 בפברואר במרכז למוסיקה ירושלים.  בקונצרט הקרוב ייקח האנסמבל את המאזינים למסע מוסיקלי מעשיר, דרך יצירות שממחישות את השינוי שחל בתפיסת הצליל והמוסיקה אצל המלחינים ב-30 השנים האחרונות. האנסמבל יבצע שתי יצירות חדשות, אחת של המלחין המוערך דאי פוג'יקורה (יפן), ויצירה של חיה צ'רנובין (ישראל/ ארה"ב). מולן יבוצעו שתי יצירות מהרפרטואר הקלאסי העכשווי של פרנקו דונטוני (איטליה) ואליוט קארטר (ארה"ב).

יצירתו של דונטוני, Spiri, תבוצע לראשונה בישראל על ידי האנסמבל. דונטוני הוא מהמלחינים האיטלקיים המרתקים בזמנו, וזו הייתה היצירה הראשונה שכתב (1977) לאחר הפסקה ממושכת והיוותה אבן דרך משמעותית ביצירותיו, כשזו היצירה שהגדירה את סגנונו החדש. מולה יבצע האנסמבל את יצירתו המבריקה של דאי פוג'יקורה היפני "אבק יהלומים" לפסנתר סולו ואנסמבל. יצירה שנכתבה בשנת 2012 ועוסקת בצבעים ומצלולים חדשים שפוג'יקורה מרבה להפיק מהכלים המסורתיים.

המנצח הצרפתי ליאו וורינסקי. צילום: Olivier Roux

אין כמו שתי יצירות אלה כדי להמחיש את השינוי שחל בתפיסת המוסיקה בזמננו, מסביר המלחין דן יוהס, המנהל המוסיקלי של אנסמבל המאה ה-21, ומוסיף, "היום יש זרם הולך וגדל, המתייחס לתכונות הצליל עצמו והפקת מצלולים חדשים מהכלים כאלמנט בסיסי ליצירה. יצירתו של פוג'יקורה היא דוגמה טובה לכך".

כמו כן, יבצע האנסמבל בקונצרט את יצירתו של אליוט קארטר, שנפטר ב-2012 בגיל 104. קארטר היה מלחין אמריקאי מוערך מאד באירופה, ובעקבות כך, זכה מאוחר יותר להערכה גם בארה"ב. היצירה שתבוצע בקונצרט נכתבה ליום הולדתו ה-60 של המלחין הצרפתי פייר בולז, אתו היה קארטר בקשרים קרובים. מולו, תבוצע היצירה חדשה של חיה צ'רנובין, מלחינה ישראלית החיה בארה"ב ומלמדת באוניברסיטת הרווארד.

זהו שיתוף פעולה ראשון של המנצח ליאו וורינסקי עם האנסמבל. וורינסקי מנצח על אנסמבלים ותזמורות ברחבי העולם ושולט ברפרטואר הקלאסי והעכשווי כאחד. יחד אתו יופיעו בקונצרט סולנים ישראליים מן השורה הראשונה; נעמן ווגנר בפסנתר – ביצירתו של פוג'יקורה, טיבי צייגר בקלרינט, אייל עין הבר בחליל ועודד גייצהאלס בכלי נקישה- ביצירתו של אליוט קארטר.

כמה יעלו הכרטיסים והיכן ניתן לרכוש?

הקונצרט יתקיים ב-17 בפברואר 2018 במוזיאון ת"א לאומנות בשעה 20:30 ולמחרת ב-18 בפברואר 2018 במרכז למוסיקה ירושלים משכנות שאננים בשעה 20:30. מחיר הכרטיסים למופע בת"א עומד על 110 ש"ח ולמופע בירושלים בין 40 ל-60 ש"ח. הזמנת כרטיסים בת"א באמצעות הטלפון 03-6077070 ולירושלים באמצעות הטלפון 02-6241041.

מאת תביא כרטיס

אתר "תביא כרטיס" הוא מגזין בידור ותרבות חדש הסוקר את כל ההופעות והאירועים המומלצים בישראל. היכנסו לעמוד הפייסבוק שלנו כדי לקבל תמיד ראשונים את כל הידיעות שלנו.