קטגוריות
הרצאות ותערוכות

תערוכתה של אתי אברג'ל – "פיסול", עולה במוזיאון הנגב לאומנות

מוזאון הנגב לאמנות מציג תערוכת יחיד חדשה – "פיסול", של האמנית אתי אברג'ל. תערוכתה החדשה של אברג'ל: היא אבן-דרך משמעותית בדרכה האמנותית. בעבודתה היא שבה לעסוק בנושא ההגירה וההסתגלות, תוך שימוש בחפצי בית ומטבח וחפצים מתחום האמנות – שכה מזוהים עמה. אך לצידם, מציגה אברג'ל חלקים מופשטים יותר, דרכם היא פורצת את גבולות הנרטיב בניסיון להגדיר מחדש זהות אמנותית. אברג'ל מציגה מבנים גדולים, מיצבים מעוררי השראה המתייחסים לחלל הייחודי של המוזאון, כחלק מהיצירה עצמה.

בשני העשורים האחרונים גיבשה אתי אברג'ל שפה אמנותית מובהקת שמזוהה איתה, באמצעות החומרים ושיטות העבודה שלה עם חפצים שונים מתחומי הבית והמטבח ומתחום האמנות. בעבודותיה אפשר למצוא שימוש בכלים כמו קערות, סלים, מסננות ורהיטים, לצד מכחולים, עטים, מחברות וספרים. בכל אלו, מטפלת אברג'ל בעבודת יד ממושכת ומופלאה, היא קושרת, עוטפת, חותכת ומדביקה, יוצרת בהם יציקות גבס, תופרת ותולה ולבסוף מרכיבה מבנים מרשימים ומעוררי השראה, המתייחסים לחלל המוזאון הייחודי כחלק מהיצירה עצמה. אלו מהווים את הביטוי השלם שמאפיין את דרכה האמנותית של אברג'ל.

תערוכתה החדשה הנקראת בשם הפשוט 'פיסול', מהווה עבורה עבודת מעבר שכוללת אלמנטים מסאגת ההגירה וההסתגלות, שבה עסקה מתחילת דרכה בעולם האמנות, למול חלקים מופשטים השואפים להשתחרר מהזיקה הנרטיבית, ולהגדיר מחדש זהות אמנותית.

עבודתה החדשה נוצרה ביוזמת מוזאון הנגב לאמנות, שהזמין את האמנית להציג במבנה שבמקורו היה "בית המושל" העות'מאני, ומעלה אסוציאציות של בית. "אמנותה של אתי אברג'ל היא מיוחדת ואינה דומה לזו של אף אמן או אמנית בישראל. התפקיד של מוזאון ציבורי בכל הנוגע לאמנית כמו אברג'ל, שיוצרת עבודות לחלל ייעודי, הוא הרבה יותר מהיותו במה לתצוגה. המוזאון מאפשר את היצירה עצמה, ואני גאה על כך שיש לנו הזדמנות לקחת חלק ביצירתה של האמנית הרגישה והמקורית הזאת", אומרת מנהלת המוזאון ואוצרת התערוכה ד"ר דליה מנור.

אתי אברג'ל, ילידת טבעון, בוגרת בצלאל בתואר הראשון והשני, נחשפה לתודעה הציבורית רבות בזכות האוצר האיטלקי פרנצ'סקו בונאמי בשנת 2003, כשבראשית דרכה הוצגה עבודה שלה בתערוכה רבת משתתפים. בונאמי שהיה בביקור בישראל בחר באברג'ל להציג בביאנלה בוונציה, ומאז היא שבה להציג מיציבים באיטליה, ברחבי אירופה ובארץ, בתערוכות יחיד ובתערוכות קבוצתיות במוזאונים ובחללים ציבוריים.

במשך השנים אברג'ל זכתה בפרסים מטעם משרד התרבות,  פרס פיסול על שם ג'אנט וג'ורג' ג'אפן מטעם קרן אמריקה ישראל, פרס ישראכרט מטעם מוזיאון תל אביב ומענק מפעל הפיס. בשנת 2008 יצא לאור ספר אמן שערכה "יומן מיצבים" ובו כתב

ו מבקרים ואוצרים ישראלים ובינלאומיים.

פרטים נוספים על התערוכה תוכלו למצוא באתר הבא.

מאת תביא כרטיס

אתר "תביא כרטיס" הוא מגזין בידור ותרבות חדש הסוקר את כל ההופעות והאירועים המומלצים בישראל. היכנסו לעמוד הפייסבוק שלנו כדי לקבל תמיד ראשונים את כל הידיעות שלנו.